Glasgow Üniversitesi

Glasgow Üniversitesi

Glasgow Üniversitesi (University of Glasgow)

Glasgow Üniversitesi, 1451’den beri Dünyayı değiştiren çalışmalara imza atmaktadır. Adam Smith, James Watt ve Lord Kelvin başta olmak üzere, geçmişin ve günümüzün “Dünyayı değiştiren” isimlerinin yolu, Glasgow Üniversitesinden geçmiştir. Glasgow Üniversitesi, hiçbir ayrımcılığa yer vermeden, sadece başarı hırsıyla hedeflerinize ulaşabileceğiniz bir eğitim ve araştırma ortamına sahiptir.

University of Glasgow, kuruluş tarihi itibarıyla “İngilizce konuşulan” ülkelerdeki en eski dördüncü üniversite olma özelliği taşımaktadır. Kuruluş yıllarında, İngiltere’de eğitim veren diğer üniversiteler gibi “zengin” ailelerin çocuklarına eğitim vermekteydi. Ancak 19. yüzyıldan itibaren, eğitimin bir ayrıcalık değil, temel hak olduğu düşüncesi öğrenci alımlarında etkili olmaya başlamıştır. Bu noktada, Britanya’da orta ve alt sosyal sınıfa mensup kişilere aynı şartlarda eğitim vermeye başlayan ilk seçkin üniversitelerden biri olmuştur. Günümüzde Britanya dışından da binlerce öğrenciye, seçkin ve kaliteli eğitimler vermeye devam etmektedir.

Yüksek Öğrenimde Parlayan Yıldız: Glasgow Üniversitesi

Birleşik Krallık’ın en büyük ve en yüksek donanımlı araştırma merkezine sahip olan University of Glasgow, Dünya üniversiteler sıralamasında ilk 100 içinde sağlam bir yere sahiptir (World University Rankings 2020). Uzun yıllardır verdiği kaliteli eğitimle dikkat çeken Glasgow Üniversitesi mezunları arasında 7 Nobel Ödüllü isim yer alırken İskoçya’nın ilk başbakanı ve bir başbakan yer almaktadır. Ayrıca dahi bilim insanı Albert Einstein 1933 yılında verdiği “görelilik kuramı” dersiyle, Onursal Mezunlar arasındadır.

Glasgow Üniversitesi halihazırda 19 bin lisans, 9 bin lisans üstü öğrenciye eğitim vermektedir. İngiltere’de eğitim veren üniversiteler arasında, bölüm çeşitliliği ve kalitesi anlamında dikkat çekmektedir. Tıp, veteriner hekimliği, diş hekimliği, biyolojik ve fiziksel bilimler, mühendislik, sanat, beşeri bilimler, sosyal bilimler, hukuk alanlarında, çeşitli araştırma ve eğitim programları yer almaktadır. University of Glasgow öğrencilerinin %37’si uluslararası öğrenci statüsündedir. Bu sayede üniversitede, çok kültürlü ve zengin bir sosyal yaşam devam etmektedir. Glasgow Üniversitesi‘nin global akademik camiadaki önemli üniversitelerle öğrenci değişimi, çift anadal gibi partnerlik anlaşmaları bulunmaktadır. Üniversite Russel Group adı verilen prestijli kuruluşa üye 24 Birleşik Krallık üniversitesinden birisidir. Ayrıca yükseköğretimde, tüm dünyada belli standartların sağlanması için kurulan Universitas 21 adlı organizasyonun kurucu üye üniversitelerinden biri, Glasgow Üniversitesi’dir. Aynı şekilde Avrupa Araştırma Üniversiteleri Birliği’nin de kurucu üyesidir.

Üniversite tıp, kronik hastalıklar, gelecekteki yaşam, eşitsizliklerle mücadele, ekonomi, nano ve kuantum teknolojileri gibi ciddi konularda yapıcı ve ilerici çalışmalarına devam etmektedir.

Glasgow Hakkında

Glasgow, Avrupa’nın en seçkin şehirlerinden birisi olarak gösterilmektedir. Dünya çapında ses getiren birçok organizasyon, yılın çeşitli zamanlarında Glasgow kentinde gerçekleşmektedir. Etkileyici bir mimariye sahiptir. Ayrıca kültürel zenginlikler açısından oldukça ilgi çekici bir şehirdir. Birleşik Krallık’ın en gelişmiş dördüncü şehridir. Bu yönüyle, uluslararası üniversite eğitiminde en çok tercih edilen yerlerin başında gelmektedir. Glasgow şehri 2019 TimeOut anketinde, Berlin ve Paris gibi önemli şehirlerin arasında, samimiyet ve uygun maliyetli yaşam kriterlerinde birinci sırada yer almaktadır.

Glasgow Üniversitesi kampüsü, Glasgow merkezinin West End bölgesine sadece 10 dakikalık raylı sistem uzaklığındadır. Ayrıca günün her saati, otobüslerle ulaşım sağlanmaktadır. Londra dışındaki şehirler arasında, alışveriş imkanları anlamında hemen her sıralamada, Glasgow şehri birinci sırada yer almaktadır. Farklı sektörlerden, dünya devlerine ait mağazalara ek olarak, tasarım butikler ve yerel ürünler aynı ortamda bulunmaktadır.