İngiltere’de Üniversite Okumak

İngiltere’de Üniversite Okumak

İngiltere üniversiteleri; modern eğitim ortamları, yüzyıllardır süre gelen eğitim gelenekleri, yenilikçi öğretim yaklaşımları, öğrencilerine verdikleri destekler ile yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler için en gözde seçeneklerden biridir.

İngiltere’de üniversite okumak, akademik açıdan dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim fırsatı anlamına gelir. Önde gelen araştırma odaklı eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan İngiltere, kültürel çeşitlilik açısından en zengin ülkelerden biridir. Üstelik, İngiltere’de lisans eğitimini üç yılda tamamlamak mümkündür. Bu da daha kısa bir eğitim süresi ve daha az maliyet anlamına gelir.

Genel olarak bakıldığında İngiliz eğitim sistemi lisans (undergraduate) ve yüksek lisans (post-graduate) olarak ikiye ayrılır. İngiltere genelinde lisans eğitimi çoğunlukla üç yıldır. Bazı teknik bölümlerde ise bu süre dört yıla uzayabilir. Ülkede akademik yıl çoğu üniversitede Eylül veya Ekim aylarında başlar. İngiltere’de üç dönemli bir eğitim sistemi vardır. Noel ve Paskalya zamanlarındaki tatiller ile Ağustos ayının tamamı ile Temmuz ve Eylül aylarının bir kısmını kapsayan uzun bir yaz tatili vardır. Her bir dönem on-on dört hafta uzunluğundadır. Dönemler genellikle okullar ve yüksekokullar için daha uzun, üniversiteler içinse daha kısadır.

Neden İngiltere’de Ünievrsite

İngiliz yüksek eğitim sistemi öğrencilere hem zengin bir akademik kariyer planı sunmakta, hem de mesleki niteliği ön planda olan ve mezuniyet sonrası kolaylıkla iş bulabileceği çok çeşitli eğitim programlarını da bünyesinde barındırmaktadır. İngiliz yüksek eğitim sistemi, köklü geçmişi, ileri düzey teknolojik alt yapısı ve öğrencilerine sağladığı araştırma olanakları, kütüphane ve laboratuvar imkanları, dünyaca ünlü akademik kadrosuyla uluslararası eğitim dünyasında özel yere sahiptir.